Påskevandring

Udgivet af Troels Toft, søn d. 7. apr 2019, kl. 07:02

Skærtorsdag vil der være mulighed for at deltage i en påskevandring med korte besøg i missionshusene, netværkskirken og frikirken i Græsted by. Vandringen slutter i Græsted kirke med en kort gudstjeneste. I de enkelte huse vil vi lytte til oplæsning...

Kategorier
Kirkeblad

Påskefest i Glimt

Udgivet af Troels Toft, søn d. 7. apr 2019, kl. 06:43

I samarbejde med Glimt afholder Græsted kirke en påskefest, hvor Hans Jørn Østerby kommer og underholder børn og voksne med udgangspunkt i påskens begivenhed. Glæd jer til en hyggelig dag med hele familien med forskellige aktiviteter for børnene. Der...

Kategorier
Kirkeblad

Nyt kirkeblad april til juni 2019

Udgivet af Troels Toft, ons d. 3. apr 2019, kl. 11:00

Se det seneste kirkeblad under Seneste nyt - Kirkeblad

Kategorier
Kirkeblad

Infomøde om Kirkernes Sociale Arbejde i Græsted

Udgivet af Troels Toft, søn d. 10. mar 2019, kl. 08:49

Græsted kirke er sammen med Glimt - Indre Mission i Græsted, Luthersk Mission Græsted, Netværkskirken og Græsted Frikirke gået sammen i et netværk, som vi kalder Kirkernes Sociale Arbejde i Græsted. Vi ønsker med dette initiativ at se kirkerne i Græsted...

Kategorier
Kirkeblad

Ny udstilling i Præstegårdsladen

Udgivet af Troels Toft, søn d. 10. mar 2019, kl. 08:37

Ida Haugegaards malerier pryder i marts og april måned væggene i vores sognegård. Kom til fernisering i Præstegårdsladen efter den alternative gudstjeneste søndag d. 10. marts.

Se en beskrivelse af billederne her:

Udstilling Græsted Kirke 2019.pdf


Foto:...

Kategorier
Kirkeblad